Kaplama Tuğla


Şahtaş El yapımı kaplama tuğla % 100 El yapımı olarak imalatı yapılmaktadır. Geleneksel yöntemlerle insan eli ile yapılan yapı malzemesidir. El yapımı tuğla kilin ve suyun kireçten arındırılarak çamur haline getirilir. Çamur haline gelen kil mevsim şartlarına uygun olarak sahada güneş ışığı altında kavrulur. Ardından 1000-1200°C lik ısı odalarında fırınlanarak pişirilir. Dolu tuğla, Harman tuğlası olarakda bilinmektedir. Kaplama tuğla farklı renk ve ebatlarda bu eski çağlardan beri yapılarda kullanılan el yapımı tuğlaları 40'dan dazla Ülkeye ihracatını yapmaktadır. İstanbul'da Şahtaş tuğla satuş ve uygulama ekibi olarak hizmet vermekteyiz. İstanbul Ataşehir'de Kaplama tuğla stoğumuz ve uygulama detayları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Şahtaş


Şahtaş El yapımı kaplama tuğla % 100 El yapımı olarak imalatı yapılmaktadır. Geleneksel yöntemlerle insan eli ile yapılan yapı malzemesidir. El yapımı tuğla kilin ve suyun kireçten arındırılarak çamur haline getirilir. Çamur haline gelen kil mevsim şartlarına uygun olarak sahada güneş ışığı altında kavrulur. Ardından 1000-1200°C lik ısı odalarında fırınlanarak pişirilir. Dolu tuğla, Harman tuğlası olarakda bilinmektedir. Şahtaş tuğla Farklı renk ve ebatlarda bu eski çağlardan beri yapılarda kullanılan el yapımı tuğlaları 40'dan dazla Ülkeye ihracatını yapmaktadır. İstanbul'da Şahtaş tuğla satuş ve uygulama ekibi olarak hizmet vermekteyiz. İstanbul Ataşehir'de Şahtaş tuğla stoğumuz ve uygulama detayları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kaplama Tuğla Nasıl Üretilir ?


Tuğlalar Dünya’nın büyük şehirlerin inşa edildiği ve yaşam alanlarımızın birçok kesiminde kullanılmaktadır. Sizi yaz boyunca serin, kış boyunca sıcak tutan bir yapı taşlarıdır. Kaplama tuğla nasıl üretilir? Tuğlalar genellikle kolayca katmanlarına ayrılabilen yumuşak ve hafif kayalardan yapılabilir. Taş ocağı makineleri killi kayaları yer yüzüne çıkarabilmek için aşağı doğru 40 cm kazarlar. Bu fabrikaya gidecek olan kayayı zayıflatarak üretim sürecini kolaylaştırır. Çelik tekerlekli olan değirmen şeklindeki büyük makinalarda killi kayalar öğütülerek toz haline getirilir. Kaplama tuğla kili için bu değirmen saatte 50 tona yakın toprağı kil partiküller haline getirir. Elek vasıtasıyla ayrıştırılan büyük parçalar sonrasında tekrardan değirmende ufaltılır. Toz sonrasında su ile karıştırılarak çamur haline gelinceye dek harmanlanır. Yoğun kıvamlı macun şeklini alarak daha sonraki adım olan ekstrüzyon makinasına gider. Bu makine macunu kesme taş adı verilen uzun tek bir parça blok şeklinde sokar. Anı zamanda kabuğumsu üst tabakalarını tıraş ederek tuğlanın dış tabakası olacak yüzeyini açığa çıkarır. Bu killi kayalar olduğu gibi fırınlanmış olsaydı doğal kırmızı tuğla üretilmiş olacaktı. Bu kesme taş değişik renklerde olması için çinko ve demir oksit gibi minerallerle karıştırılır. Daha sonra yüzeye doku verebilmek için silindirimsi yapıda makine üzerinde yüzeyi eskitilir. Daha sonra giyotin bıçaklı makinelerde bloklar halinde kesilir. Ardından belli ölçülerde kalıplara ayrılan kaplama tuğlalar 1000°C – 1200 °C de fırınlanır. 1-2 gün sonrasında hazırlanmış olan kaplama tuğlalar satış için piyasaya sürülebilir. Onalar çürümez, zayıflamaz, eğilip bükülmez ya da yamulup göçmezler. Tuğlalar ayrıca enerjiyi randımanlı kullanır. Kaplama tuğla yazın evinizi serin tutmaya yardımcı olmak için ısıyı korur, kışın bu ısıyı tutarak evinizin ılık kalmasına yardım eder.
Şahtaş Tuğla

ŞAHTAŞ TUĞLA

Şahtaş tuğla geleneksel yöntemlerle tamamen el yapımı olarak imalatı yapılmaktadır. Doğal ve el yapımı malzemelerle tuğla, kiremit, kaplama tuğlası, terracotta yer karoları, restorasyon tuğla ve karoları üretimi ve ihracatı yapılmaktadır.
Sahtas-Kaplama-Tugla-1

ŞAHTAŞ KAPLAMA TUĞLA

Kaplama tuğla ve diğer ürünlerimiz üzerinde usta eller ve insan emeğinin izlerini görebilirsiniz.
Sahtas-Kaplama-Tugla-3

ŞAHTAŞ KAPLAMA TUĞLA

Ateş, toprak ve su gibi doğal elementler kullanılarak ilk yapı malzemesi olarak kullanılmıştır.
 
Sahtas-Kaplama-Tugla-2

ŞAHTAŞ KAPLAMA TUĞLA

Türkiye'nin ilk ve tek El yapımı tuğla üreticisi Şahtaş tuğla doğal ve el yapımı malzemelerle tuğla, kiremit, kaplama tuğlası, terracotta yer karoları, restorasyon tuğla ve karoları üretimi ve ihracatı yapılmaktadır.
 

Kaplama Tuğla Üretim Aşamaları